Atrakcje w okolicy

Borków to doskonała baza wypadowa do jednodniowych lub weekendowych wycieczek po województwie świętokrzyskim – jednym z najpiękniejszych regionów Polski, słynącym z niezwykłego bogactwa kulturowego i historycznego. Niezależnie od tego, czy jesteś wielkim fanem historii i sztuki, podróżujesz z dziećmi, bądź nie, na pewno znajdziesz atrakcje, które idealnie wpasują się w Twoje zainteresowania.

Jakie miejsca warto odwiedzić podczas wizyty w Świętokrzyskim? Oto najważniejsze atrakcje regionu!

Kielce

Stolica Świętokrzyskiego - Kielce

Kielce to miasto położone w malowniczym sąsiedztwie Gór Świętokrzyskich i stolica województwa. Największą atrakcją dla turystów jest ogromna liczba muzeów, z których najciekawsze to Muzeum Narodowe w Pałacu Biskupów Krakowskich na Wzgórzu Zamkowym i Muzeum Zabawek i Zabawy – doskonały wybór dla rodzin podróżujących z dziećmi. Podróżników zainteresowanych historią miasta na pewno zaciekawi wystawa w Muzeum Historii Kielc – historia „miasta scyzoryków” jest niezwykle bogata i sięga dwunastego wieku.

Miłośnicy architektury mogą podziwiać urokliwą zabudowę starówki z XIX i XX wieku – chociaż miejsce funkcjonuje jako centrum miasta od XII wieku, dawna zabudowa została strawiona przez pożar w 1800 roku. Podczas wizyty w Kielcach nie można pominąć spaceru po Ulicy Sienkiewicza, czyli głównym deptaku w mieście – to idealne miejsce na obiad lub kawę i popołudniowy odpoczynek podczas zwiedzania.

Jaskinia Raj

Jaskinia Raj to wapienna jaskinia krasowa znajdująca się w okolicach Chęcin, na trasie prowadzącej z Kielc do Krakowa. Jej korytarze powstały przeszło 350 milionów lat temu, a około 50 tysięcy temu jaskinię zamieszkiwali Neandertalczycy. Przez miliony lat w jaskini „Raj” kształtowały się piękne formy naciekowe, które dzisiaj są jej główną atrakcją. Bogactwo przyrodnicze, geologiczne smaczki i zwierzęcy mieszkańcy jaskini to nie wszystko, co czeka na odwiedzających – przed wejściem do jaskini znajduje się niewielkie muzeum, w którym można podziwiać zachowane narzędzia pracy Neandertalczyków, a także kości mamuta czy niedźwiedzia jaskiniowego. Zapraszamy na oficjalną stronę internetową Jaskini Raj.

W sezonie wakacyjnym warto zarezerwować bilety do jaskini wcześniej, ponieważ będąc jedną z najważniejszych atrakcji ziemi Świętokrzyskiej, przyciąga tłumy turystów. Jeżeli nie udało  Ci się zarezerwować biletu wcześniej, upewnij się, że dojedziesz na miejsce w godzinach otwarcia.

Park Jurajski w Bałtowie

Bałtów to niewielka wieś w województwie świętokrzyskim, która niezależnie od sezonu przyciąga mnóstwo rodzin z dziećmi - tłumy przybywają, aby na moment przenieść się w czasie i zapoznać się z prehistorycznymi kreaturami. Park Jurajski w Bałtowie otwarto w 2004 roku i jest to pierwsze miejsce w Polsce poświęcone dinozaurom. Na terenie parku znajduje się ponad 100 naturalnej wielkości replik prehistorycznych stworzeń, z którymi turyści zapoznają się podczas trasy przechodzącej przez różne epoki geologiczne, a prehistoryczne oceanarium idealnie pokazuje potężne gady, które w przeszłości zamieszkiwały wody na ziemi.

Choć dinozaury są zdecydowanie największą atrakcją parku, na terenie kompleksu turystycznego na najmłodszych i dorosłych turystów czeka dużo więcej! Oceanarium, tematyczny plac zabaw „Sabathówka”, Kino 5D, Zwierzyniec, Park Rozrywki, Rollercoaster i wiele więcej. Wyprawa do Parku Jurajskiego w Bałtowie to doskonały pomysł na weekend dla rodziny z dziećmi. Zapraszamy na oficjalną stronę internetową Parku Jurajskiego w Bałtowie.

Ruiny Zamku w Chęcinach

To królewski zamek zbudowany na przełomie XII i XIV wieku – w latach świetności był jedną z najpotężniejszych ówczesnych fortec, a jego położenie sprawiało, że był nie do zdobycia – w 1318 roku, ze względu na niedostępność zamku, zdeponowano w nim skarbiec Archidiecezji Gnieźnieńskiej, chroniąc go przed grabieżą przez Zakon Krzyżacki. Przez lata pełnił niezwykle ważną funkcję i gościł wiele znamienitych osobistości, niestety w XVI wieku zaczął podupadać.

Zniszczenia i pożary spowodowane przez Rokosz Zebrzydowski, okupację szwedzką, a później pierwszą wojnę światową doprowadziły zamek do ruiny. Na szczęście prace restauracyjne rozpoczęte po drugiej wojnie światowej pozwoliły zabezpieczyć ruiny zamku, które dzisiaj są jedną z największych atrakcji województwa świętokrzyskiego. Wizytę w ruinach zamku w Chęcinach można połączyć z wycieczką do Parku Jurajskiego w Bałtowie.

Zamek w Chęcinach